Polecamy

Na jakie badania potrzebne są skierowania od lekarza?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skierowania na wiele rodzajów badań wystawić może lekarz rodzinny. Należą do nich podstawowe badania diagnostyczne i profilaktyczne – EKG spoczynkowe (elektrokardiografia), ultrasonografia, testy mikrobiologiczne (np. posiew moczu), badania właściwości fizycznych i chemicznych moczu, badania właściwości krwi (najczęściej morfologia krwi), spirometria, zdjęcia radiograficzne i wiele innych.

Niektóre badania wykonać można odpłatnie bez skierowania lekarskiego. Na przykład morfologię krwi laboratoria prywatne wykonują raczej tanio – korzystamy z ich usług, aby uniknąć długich kolejek. Skierowanie lekarskie jest w przypadku takich badań potrzebne wtedy, kiedy chcemy uniknąć kosztów.

Istnieją jednak także inwazyjne i trudno dostępne lub bardzo drogie rodzaje badań lekarskich, na które kierują tylko odpowiedni specjaliści. Kosztowne i trudno dostępne metody obrazowania medycznego wiążą się często z chorobami onkologicznymi – należą do nich angiografia (MRA), rezonansowe obrazowanie funkcjonalne, wizualizacja aktywności mózgu NIRS, mielografia i radikulografia, wielorzędowa tomografia komputerowa i wiele innych rodzajów tomografii (np. mikrotomografia).

Diagnostyka na przykładzie MRI i koronografii

Z reguły dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki zleconej przez lekarzy rodzinnych możliwa jest wizyta u specjalisty i uzyskanie skierowania na badania specjalistyczne. Mieszkańcy dużych miast, takich jak Poznań, nie powinni mieć problemów z uzyskaniem skierowań na kosztowne elementy diagnostyki. Gdy chodzi o MRI, czyli rezonans magnetyczny Poznań jest stosunkowo dobrze zaopatrzony w niezbędną aparaturę – realizacja niezbędnych skierowań jest więc prosta.

Także skierowanie na koronarografię serca wystawić może lekarz, najlepiej kardiolog, ponieważ należy pamiętać o inwazyjności tego badania oraz 1% ryzyku śmiertelności. Jest tak dlatego, że koronarografia to zabieg przeprowadzany u osób, u których podejrzewa się występowanie szczególnie poważnych zmian w układzie krążenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uszykować się na bal?
Jak uszykować się na bal?
Jeżeli czeka Cię ważny bal, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. Warto przed czasem dowiedzieć się kto jest zaproszony i […]
Do czego przyda nam się dedykowany serwer?
Do czego przyda nam się dedykowany serwer?
Wynajem serwerów dedykowanych staje się dzisiaj coraz popularniejszy. Głównie z tego względu, że można je wykorzystać do mnóstwa różnych rzeczy. […]
Farba odporna na temperaturę – rodzaje i zastosowanie
Farba odporna na temperaturę – rodzaje i zastosowanie
Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych farb, które posiadają określone właściwości. Jednymi z nich są farby odporne na działanie wysokich […]
Ostatnie wpisy