Polecamy

Na jakie badania potrzebne są skierowania od lekarza?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skierowania na wiele rodzajów badań wystawić może lekarz rodzinny. Należą do nich podstawowe badania diagnostyczne i profilaktyczne – EKG spoczynkowe (elektrokardiografia), ultrasonografia, testy mikrobiologiczne (np. posiew moczu), badania właściwości fizycznych i chemicznych moczu, badania właściwości krwi (najczęściej morfologia krwi), spirometria, zdjęcia radiograficzne i wiele innych.

Niektóre badania wykonać można odpłatnie bez skierowania lekarskiego. Na przykład morfologię krwi laboratoria prywatne wykonują raczej tanio – korzystamy z ich usług, aby uniknąć długich kolejek. Skierowanie lekarskie jest w przypadku takich badań potrzebne wtedy, kiedy chcemy uniknąć kosztów.

Istnieją jednak także inwazyjne i trudno dostępne lub bardzo drogie rodzaje badań lekarskich, na które kierują tylko odpowiedni specjaliści. Kosztowne i trudno dostępne metody obrazowania medycznego wiążą się często z chorobami onkologicznymi – należą do nich angiografia (MRA), rezonansowe obrazowanie funkcjonalne, wizualizacja aktywności mózgu NIRS, mielografia i radikulografia, wielorzędowa tomografia komputerowa i wiele innych rodzajów tomografii (np. mikrotomografia).

Diagnostyka na przykładzie MRI i koronografii

Z reguły dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki zleconej przez lekarzy rodzinnych możliwa jest wizyta u specjalisty i uzyskanie skierowania na badania specjalistyczne. Mieszkańcy dużych miast, takich jak Poznań, nie powinni mieć problemów z uzyskaniem skierowań na kosztowne elementy diagnostyki. Gdy chodzi o MRI, czyli rezonans magnetyczny Poznań jest stosunkowo dobrze zaopatrzony w niezbędną aparaturę – realizacja niezbędnych skierowań jest więc prosta.

Także skierowanie na koronarografię serca wystawić może lekarz, najlepiej kardiolog, ponieważ należy pamiętać o inwazyjności tego badania oraz 1% ryzyku śmiertelności. Jest tak dlatego, że koronarografia to zabieg przeprowadzany u osób, u których podejrzewa się występowanie szczególnie poważnych zmian w układzie krążenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy należy serwisować klimatyzację?
Kiedy należy serwisować klimatyzację?
Większość ludzi wie, że ich serwis klimatyzacji musi być wykonany co najmniej raz w roku. Są jednak sytuacje, w których […]
Pościel bawełniana – jakie są jej zalety?
Pościel bawełniana – jakie są jej zalety?
Bawełna to produkt naturalny, jest nie tylko miękka i przyjemna w dotyku, ale także hipoalergiczna i oddychająca. Ze względu na […]
Co to jest cellulit? Jak go zwalczyć?
Co to jest cellulit? Jak go zwalczyć?
Cellulit to zmieniona tkanka tłuszczowa. Zmiany, które przy tej okazji powstają są widoczne na zewnątrz, zwłaszcza po uciśnięciu skóry. Jeśli […]
Ostatnie wpisy