Polecamy

Jakie korzyści zdrowotne ma dieta bezglutenowa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Diety bezglutenowe stały się bardziej popularne w ostatnich latach, ponieważ więcej osób ma zdiagnozowaną celiakię i wrażliwość na gluten. Chociaż ważne jest, aby usunąć gluten z diety, jeśli masz medyczny powód, aby to zrobić, istnieją również pewne korzyści zdrowotne związane z przejściem na dietę bezglutenową.

Gluten jest białkiem występującym w ziarnach takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Pomaga żywności, takich jak chleb, zachować ich kształt i teksturę podczas pieczenia. Gluten może być również dodawany do innych produktów spożywczych, takich jak sosy do sałatek.

Dieta bezglutenowa została powiązana z licznymi korzyściami zdrowotnymi, w tym:

Zmniejszone ryzyko chorób serca i udaru 

Ostatnie badanie wykazało, że ludzie, którzy jedzą dużo pełnych ziaren, w tym pszenicy, mają tendencję do niższego ryzyka chorób serca i udaru mózgu niż ci, którzy tego nie robią. Badanie wykazało również, że osoby, które jadły mniej całych ziaren, miały wyższe ciśnienie krwi i inne czynniki związane z ryzykiem chorób serca i udaru.

Niższy poziom cholesterolu 

Inne duże badanie wykazało, że ludzie, którzy jedzą więcej całych ziaren mają niższy poziom cholesterolu LDL (tzw. „złego” cholesterolu) niż ci, którzy nie jedzą ich regularnie. Jest to ważne, ponieważ wysoki poziom cholesterolu LDL może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób serca i udaru.

Zdrowy układ odpornościowy

Badania sugerują, że spożywanie dużej ilości błonnika może pomóc w zapobieganiu infekcjom, takim jak biegunka wywołana przez organizmy zakaźne, takie jak bakterie E coli czy Salmonella.

Jeśli chcesz kupić produkty, które nie zawierają glutenu, to sprawdź stronę internetową: https://bezgluten.pl/sklep/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Objawy świadczące o rozwoju próchnicy
Objawy świadczące o rozwoju próchnicy
Próchnica jest najczęściej występującą chorobą zębów, która dotyczy zdecydowanej większości naszego społeczeństwa. Problemy z nią mają już nawet małe dzieci, […]
3 najbardziej praktyczne meble do sypialni
3 najbardziej praktyczne meble do sypialni
Funkcjonalność i oszczędność miejsca Wybierając meble do sypialni, warto zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również funkcjonalność. Do […]
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla Polaków – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla Polaków – co warto wiedzieć?
Kto je musi posiadać? Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech to temat, który wielu nowo przybyłych do Niemiec jest zdezorientowanych. Zdrowotne ubezpieczenia […]
Ostatnie wpisy