Polecamy

Jakie korzyści zdrowotne ma dieta bezglutenowa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Diety bezglutenowe stały się bardziej popularne w ostatnich latach, ponieważ więcej osób ma zdiagnozowaną celiakię i wrażliwość na gluten. Chociaż ważne jest, aby usunąć gluten z diety, jeśli masz medyczny powód, aby to zrobić, istnieją również pewne korzyści zdrowotne związane z przejściem na dietę bezglutenową.

Gluten jest białkiem występującym w ziarnach takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Pomaga żywności, takich jak chleb, zachować ich kształt i teksturę podczas pieczenia. Gluten może być również dodawany do innych produktów spożywczych, takich jak sosy do sałatek.

Dieta bezglutenowa została powiązana z licznymi korzyściami zdrowotnymi, w tym:

Zmniejszone ryzyko chorób serca i udaru 

Ostatnie badanie wykazało, że ludzie, którzy jedzą dużo pełnych ziaren, w tym pszenicy, mają tendencję do niższego ryzyka chorób serca i udaru mózgu niż ci, którzy tego nie robią. Badanie wykazało również, że osoby, które jadły mniej całych ziaren, miały wyższe ciśnienie krwi i inne czynniki związane z ryzykiem chorób serca i udaru.

Niższy poziom cholesterolu 

Inne duże badanie wykazało, że ludzie, którzy jedzą więcej całych ziaren mają niższy poziom cholesterolu LDL (tzw. „złego” cholesterolu) niż ci, którzy nie jedzą ich regularnie. Jest to ważne, ponieważ wysoki poziom cholesterolu LDL może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób serca i udaru.

Zdrowy układ odpornościowy

Badania sugerują, że spożywanie dużej ilości błonnika może pomóc w zapobieganiu infekcjom, takim jak biegunka wywołana przez organizmy zakaźne, takie jak bakterie E coli czy Salmonella.

Jeśli chcesz kupić produkty, które nie zawierają glutenu, to sprawdź stronę internetową: https://bezgluten.pl/sklep/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nauczyć się dobrze mówić w języku angielskim?
Jak nauczyć się dobrze mówić w języku angielskim?
Chociaż na pewnym etapie edukacji języka angielskiego uczy się każdy z nas, nie wszyscy posługujemy się nim w mowie. Sytuacja […]
Jak pielęgnować cerę trądzikową?
Jak pielęgnować cerę trądzikową?
Cera trądzikowa nie jest problemem jedynie nastolatków. Z nieestetycznymi wypryskami zmaga się także wielu dorosłych, jednak powstawanie pryszczy w starszym […]
Jak założyć spółkę i uniknąć problemów?
Jak założyć spółkę i uniknąć problemów?
Zakładanie spółki może być prawdziwym wyzwaniem. Pociąga ono za sobą konieczność przejścia większej ilości formalności niż proste założenie jednoosobowej działalności […]
Ostatnie wpisy