O serce powinniśmy dbać poprzez zdrowy tryb życia oraz regularne badania kardiologiczne. Wykonuje ono bardzo ciężką pracę każdego dnia, pompując 6 litrów krwi na minutę. Z powodu chorób układu krążenia w Polsce, każdego roku umiera średnio 150 tysięcy osób.
Badania kardiologiczne powinny być wykonywane od okresu niemowlęcego, co umożliwia sprawdzenie budowy anatomicznej organu, wykluczając lub potwierdzając wady wrodzone. Jeśli wszystko jest w porządku, kolejne konsultacje kardiologiczne nie są zalecane. W następnych latach przeprowadzane jest ogólne osłuchiwanie serca u lekarza pierwszego kontaktu.
Istnieje cała lista wskazań, po których konieczne jest zgłoszenie się do lekarza kardiologa min. omdlenia, kołatanie i ból w klatce piersiowej, arytmia, choroba wieńcowa, miażdżyca oraz zaburzenia krążenia.
Ponadto, osoby powyżej 40. roku życia powinny udać się na jedną wizytę rocznie. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu oraz ogólne osłuchanie stetoskopem. Prywatna klinika w przypadku chorób narządu układu krążenia wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ do poradni kardiologicznej na NFZ trzeba czekać nawet kilka lat.
Do podstawowych badań wykonywanych na konsultacji zaliczamy elektrokardiogram, EKG wysiłkowe oraz echo serca. Niewątpliwie najważniejszym ze wszystkich jest EKG, czyli monitorowanie aktywności mięśnia przy pomocy elektrod przymocowanych do klatki piersiowej i nóg.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że serce jest najważniejszym narządem organizmu człowieka, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Regularne badania mogą nas uchronić przed poważnymi chorobami tj. miażdżycą, chorobą wieńcową, niewydolnością pracy organu, a nawet nowotworem.