Atopowe zapalenie skóry to choroba uznawana za cywilizacyjną, ponieważ cierpi na nią nawet około 25% całej populacji. Objawia się ona przede wszystkim niezwykle uciążliwym świądem, który często w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie na co dzień. Z tego powodu osoba chora powinna koniecznie udać się do doświadczonego dermatologa w celu dokładnego zdiagnozowania problemu oraz ustalenia właściwej ścieżki leczenia. Tego rodzaju specjalista przyjmuje pacjentów m.in. w tej warszawskiej poradni medycznej: https://familymedica.waw.pl.
Atopowe zapalenie skóry jest nierozerwalnie związane z różnorodnymi zaburzeniami w zakresie funkcjonowania skóry, w tym zwłaszcza utratą jej naturalnej funkcji ochronnej. Dochodzi do znacznego rozluźnienia między poszczególnymi komórkami, co skutkuje uszkodzeniem tzw. płaszcza lipidowego i wyraźnym przesuszeniem powierzchni, która staje się nadmiernie wrażliwa oraz wyjątkowo podatna na wszelkie infekcje. U podłoża omawianego schorzenia leżą głównie reakcje alergiczne wywołane przez antygeny, ale również czynniki typowo środowiskowe czy psychologiczne (np. stosowanie złych kosmetyków).
Jeśli natomiast chodzi o kluczowe objawy, to zaliczamy do nich: brzydkie zmiany skórne o charakterze rumieniowym, wysiękowym lub grudkowym, świąd powodujący konieczność nieustannego drapania, pojawianie się przebarwień i pęknięć, rybią łuskę (nawarstwiający się martwy naskórek), rogowacenie przymieszkowe, zaburzenia snu oraz zaćmę (występuje w skrajnych przypadkach). Nieestetyczne zmiany mogą zaistnieć zarówno na twarzy, jak i kończynach, tułowiu czy dłoniach. Najczęściej pojawiają się one u małych dzieci, a ryzyko zachorowania w późniejszym wieku znacznie spada – po okresie dojrzewania jest minimalne. Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na stosowaniu maści oraz kremów z dodatkiem steroidów o działaniu silnie natłuszczającym, a także przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych. Nierzadko też skóra pacjenta jest poddawana fototerapii, czyli naświetlaniu.