Krajowy Rejestr Długów (KRD) to ogólnopolski rejestr nierzetelnych płatników – osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Trafić tam może każdy, kto zalega z płatnością. Wpis do KRD jest dokonywany na wniosek wierzyciela.
Umieszczenie dłużnika w KRD w wielu przypadkach okazuje się skutecznym sposobem na odzyskanie należności – wiele osób po otrzymaniu informacji o planowanym wpisie do bazy dłużników, reguluje zobowiązanie. Dłużnik, którego dane trafią do KRD, traci wiarygodność wśród instytucji finansowych i partnerów biznesowych, czego efektem mogą być trudności z uzyskaniem kredytu, pożyczki, zakupów na raty itp.. Warto pamiętać, że wiele instytucji korzysta z informacji zgromadzonych w bazie – są to przede wszystkim instytucje finansowe, leasingowe, a także przedsiębiorstwa. Ciekawostką może być fakt, że – zgodnie z badaniami prowadzonymi przez KRD – 85% dłużników reguluje swoje zobowiązania w ciągu dwóch miesięcy od momentu wpisania do rejestru.
Z zasobów bazy może korzystać każdy – zarówno jednostki, które chcą zweryfikować potencjalnego klienta lub partnera biznesowego, jak i sami dłużnicy. Nierzadko z panelu korzystają również osoby fizyczne, które chcą w ten sposób sprawdzić, czy ktoś nie wyłudził kredytu na ich dane. Chcąc skorzystać z rejestru KRD, wystarczy dokonać rejestracji i założyć konto w Serwisie Ochrony Konsumenta. Posiadając aktywne konto w dowolnym momencie można skorzystać z opcji wyszukiwania dłużnika. W sytuacji, gdy dana jednostka figuruje w rejestrze KRD, pojawia się szczegółowa informacja o nieuregulowanym zobowiązaniu finansowym.
Nieudane próby odzyskania należności mobilizują wierzycieli do podjęcia decyzji o sprzedaży długu. W praktyce oznacza to, że zobowiązanie przejmuje inna jednostka, która ma możliwość skorzystania z dostępnych narzędzi prawnych, umożliwiających odzyskanie należności. Narzędzie to cieszy się sporym zainteresowaniem wśród wierzycieli, dla których jest to najskuteczniejszy sposób na odzyskanie pieniędzy. Dług na sprzedaż można wystawić na internetowej giełdzie wierzytelności gospodarczych, wskazując wysokość zadłużenia oraz podstawowe dane osobowe i adresowe zobowiązanego. Na giełdzie mogą być wystawiane długi osób fizycznych, jak również podmiotów gospodarczych.