Klimatyzacja montowana jest w określonym celu. Powinna wychłodzić odpowiednio powietrze w pomieszczeniu, podnosząc tym samym komfort przebywania w nim w upalne dni. Jeśli podczas montażu klimatyzacji popełnimy błędy, nie spełni ona naszych oczekiwań.
Najczęstsze błędy podczas montażu instalacji klimatycznej to:
- Nieprawidłowe podłączenie instalacji skroplinowej do kanalizacji. Trzeba pamiętać o syfonie. Jeśli podłączymy wentylację bezpośrednio z kanalizacją, do naszego pomieszczenia będą przedostawały się brzydkie zapachy.
Dodatkowo montując skraplacz nie zapominajmy o podkładek amortyzujących. W przeciwnym wypadku drgania z urządzenia przeniosą się z urządzenia na budynek.
- Niesprawdzenie ciśnień w układzie po zakończeniu montażu i uruchomieniu klimatyzatora. Jeśli ciśnienie będzie nieprawidłowe, nasza klimatyzacja będzie działała krócej.
- Instalacja klimatyzacji skroplinowej wbrew działającej sile grawitacji. Aby spływ skroplin odbywał się prawidłowo, a odwodnienie się nie zapowietrzało, konieczne jest wykonanie instalacji zgodnie z siłą grawitacji.
- Podłączenie instalacji o długości bądź wysokości przekraczającej wartości dopuszczalne dla danego klimatyzatora. Spowoduje to spadek mocy chłodniczej.
- Załamanie rurociągu podczas zaginania instalacji. Spowoduje to ograniczenie przepływu powietrza i niewłaściwą pracę urządzenia.
- Złe umiejscowienie jednostki wewnętrznej. W pomieszczeniach mieszkalnych jednostki wewnętrzne powinny być umiejscowione w pobliżu okien. To okna wpuszczają najwięcej ciepła do domu. Umieszczanie wentylatora nad łóżkiem, kanapą lub stołem, czyli tam, gdzie przebywamy przez dłuższy czas zagraża naszemu zdrowiu.
- Zły dobór mocy chłodniczej. Przyjętą normą jest 1 KW na 10 m2. Temperatura w chłodzonym pomieszczeniu nie powinna zbytnio odbiegać od tej na zewnątrz. Zalecana różnica to maksymalnie 7 stopni Celsjusza.