Polecamy

Lustrzanka czy aparat kompaktowy – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy początkujący fotograf zastanawia się jaki rodzaj aparatu wybrać. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy się zastanowić, jaki jest nasz cel. Czy wyjeżdżamy na dwutygodniowy urlop i chcemy zrobić pamiątkowe zdjęcia, czy pragniemy fotografować przyrodę, itd. Gdy już wiemy, do jakich celów posłuży nam aparat, to kolejnym krokiem jest przegląd, czym oba sprzęty się od siebie różnią.

Jaki aparat będzie dla mnie najlepszy?

Aparat kompaktowy jest niewielkich rozmiarów, posiada wyświetlacz LCD i kilka opcji w menu do wyboru. Poza automatyczną opcją fotografii, można wybrać dodatkowe funkcje np. zdjęcie krajobrazu, zachodu słońca, sportowe, portret – to wszystko zależy od modelu aparatu. Zaletą kompaktów jest to, że można nimi zrobić naprawdę ładne zdjęcia bez żadnej wiedzy o fotografii.

Wszystkie parametry ustawiają się automatycznie, a nasza rola ogranicza się do wykadrowania i przyciśnięcia przycisku migawki. Aparat kompaktowy jest dla osób, które nie mają w planach tworzenia profesjonalnych zdjęć, a zależy im na poprawnej i szybkiej fotografii.

Lustrzanka cyfrowa różni się od kompaktu nie tylko rozmiarem, ale i szerszym zakresem możliwości. Wykonanie zdjęcia manualnie wymaga od fotografa pewnej wiedzy na temat tego, jaki ustawić czas naświetlania i wielkość przesłony. Lustrzanki mają wymienne obiektywy. W zależności od celu naszej fotografii wybierzemy inny.

Obiektywy szerokokątne, teleobiektyw, do makrofotografii, portretów – każdy ma inne możliwości i parametry. Lustrzanka cyfrowa umożliwia w pewien sposób modelowanie obrazu, dlatego wkład pracy w wykonanie zadowalającego zdjęcia jest proporcjonalnie większy. Duży wybór tego sprzętu oferuje m.in. digital24.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakie urządzenia do robienia kawy warto się zaopatrzyć?
W jakie urządzenia do robienia kawy warto się zaopatrzyć?
Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Można przygotować ją na wiele różnych sposobów: od klasycznej sypanej […]
Wybór umywalki łazienkowej – na co zwrócić uwagę?
Wybór umywalki łazienkowej – na co zwrócić uwagę?
Łazienka w każdym domu powinna być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Sprzętem, który najczęściej używamy w tym pomieszczeniu, jest […]
Do kogo się udać w celu montażu części do wózków widłowych?
Do kogo się udać w celu montażu części do wózków widłowych?
Dobre funkcjonowanie firmy zależy od licznych czynników. Jednym z nich jest sprawna praca magazynu. Z tego powodu w tym dziale […]
Ostatnie wpisy