Polecamy

Lustrzanka czy aparat kompaktowy – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy początkujący fotograf zastanawia się jaki rodzaj aparatu wybrać. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy się zastanowić, jaki jest nasz cel. Czy wyjeżdżamy na dwutygodniowy urlop i chcemy zrobić pamiątkowe zdjęcia, czy pragniemy fotografować przyrodę, itd. Gdy już wiemy, do jakich celów posłuży nam aparat, to kolejnym krokiem jest przegląd, czym oba sprzęty się od siebie różnią.

Jaki aparat będzie dla mnie najlepszy?

Aparat kompaktowy jest niewielkich rozmiarów, posiada wyświetlacz LCD i kilka opcji w menu do wyboru. Poza automatyczną opcją fotografii, można wybrać dodatkowe funkcje np. zdjęcie krajobrazu, zachodu słońca, sportowe, portret – to wszystko zależy od modelu aparatu. Zaletą kompaktów jest to, że można nimi zrobić naprawdę ładne zdjęcia bez żadnej wiedzy o fotografii.

Wszystkie parametry ustawiają się automatycznie, a nasza rola ogranicza się do wykadrowania i przyciśnięcia przycisku migawki. Aparat kompaktowy jest dla osób, które nie mają w planach tworzenia profesjonalnych zdjęć, a zależy im na poprawnej i szybkiej fotografii.

Lustrzanka cyfrowa różni się od kompaktu nie tylko rozmiarem, ale i szerszym zakresem możliwości. Wykonanie zdjęcia manualnie wymaga od fotografa pewnej wiedzy na temat tego, jaki ustawić czas naświetlania i wielkość przesłony. Lustrzanki mają wymienne obiektywy. W zależności od celu naszej fotografii wybierzemy inny.

Obiektywy szerokokątne, teleobiektyw, do makrofotografii, portretów – każdy ma inne możliwości i parametry. Lustrzanka cyfrowa umożliwia w pewien sposób modelowanie obrazu, dlatego wkład pracy w wykonanie zadowalającego zdjęcia jest proporcjonalnie większy. Duży wybór tego sprzętu oferuje m.in. digital24.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy zdecydować się na profesjonalne frezowanie?
Kiedy zdecydować się na profesjonalne frezowanie?
Frezowanie to jeden z podstawowych sposobów obróbki skrawaniem, w jaki tworzy się różnego rodzaju metalowe detale. Za pomocą specjalistycznych narzędzi […]
Sesja zdjęciowa z noworodkiem – czy to dobry pomysł?
Sesja zdjęciowa z noworodkiem – czy to dobry pomysł?
Potrzeba utrwalenia magicznych chwil z noworodkiem sprawiła, że ogromną popularność w ostatnich latach zdobywają tego typu sesje zdjęciowe. Niewątpliwie fotografie […]
Organizacja domowej imprezy od A do Z – kroki jakie należy podjąć
Organizacja domowej imprezy od A do Z – kroki jakie należy podjąć
Organizacja imprezy, nawet jeśli odbywa się ona w domu, nie jest prostym zadaniem. Na udane przyjęcie składa się wiele czynników. […]
Ostatnie wpisy