Polecamy

Zbiorniki hydroforowe wyrównawcze przeponowe

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przeponowe zbiorniki hydroforowe wyrównawcze są wyposażone w elastyczną gumową membranę, która oddziela ciecz od gazu, dzięki czemu unika się w jak największym stopniu przenoszenia gazu do cieczy. Nie ma potrzeby regularnej konserwacji systemu, dlatego tylko ten rodzaj konstrukcji jest stosowany w nowoczesnych systemach grzewczych i kolektorach słonecznych.

Po podgrzaniu prawie nieściśliwa ciecz rozszerza się i ściska poduszkę gazową po drugiej stronie membrany. Ze względu na elastyczną membranę istnieje wyrównanie ciśnienia między cieczą a poduszką gazową, o ile ciśnienie w układzie w najniższej temperaturze jest wyższe niż ciśnienie nacisku membrany. Poduszkę gazową można uznać za gaz idealny. Względna zmiana ciśnienia w układzie ze zmianą temperatury jest wówczas proporcjonalna do względnej zmiany objętości cieczy (wydajność hydrauliczna).

Podczas planowania zakupu przeponowego zbiornika wyrównawczego należy wziąć pod uwagę:

 • objętość cieczy
 • najniższa i najwyższa temperatura nośnika ciepła
 • sześcienny współczynnik rozszerzalności cieczy
 • najwyższe dopuszczalne ciśnienie w układzie.

  Zbiornik wyrównawczy przeponowy musi być zaplanowany pod względem objętości, tak aby ciśnienie w najwyższej i najniższej temperaturze w układzie nie zostało przekroczone lub przekroczone w sposób dopuszczalny. Przy stosowaniu cieczy innych niż woda (np. Mieszanina glikolu etylenowego / wody) należy zauważyć, że współczynnik rozszerzalności jest znacznie wyższy niż współczynnik wody, a objętość naczynia wyrównawczego musi być odpowiednio większa.

  Zasadniczo należy rozróżnić cztery stany membranowych naczyń wyrównawczych:

 • Bezciśnieniowy po stronie wody: azot dociska membranę do ściany zbiornika. Ciśnienie może być kontrolowane i regulowane zgodnie z instrukcjami producenta i obliczeniami.
 • Ciśnienie po stronie wody w stanie zimnego układu: Azot i woda utrzymują „równowagę”, woda rozluźniła membranę od ściany pojemnika.
 • Ciśnienie po stronie wody w stanie gorącego systemu: Azot jest sprężany przez zmianę objętości wody grzewczej.
 • Ciśnienie po stronie wody bez poduszki azotowej: azot uciekł i urządzenie nie może spełnić swojego zadania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wypocząć latem w Europie?
Jak wypocząć latem w Europie?
Trwające lato zmusza nas do wykorzystywania zaległych urlopów i planowania wakacyjnych destynacji. Część osób pozostaje wierna polskim urokom i wybiera […]
Sportowe wakacje z dzieckiem – dokąd się wybrać?
Sportowe wakacje z dzieckiem – dokąd się wybrać?
Wakacje, to czas szczególnie przez wszystkich oczekiwany. Wspólne wyjazdy rodzinne są zawsze niezapomniane i bardzo ważne dla bliskich. Wiele osób […]
Jakie elementy są szczególnie ważne przy organizowaniu ślubu?
Jakie elementy są szczególnie ważne przy organizowaniu ślubu?
Jeśli bierzesz ślub, istnieje wiele elementów, które należy rozważyć i zaplanować z wyprzedzeniem. Zaproszenia ślubne Jest to jeden z najważniejszych […]
Ostatnie wpisy