Polecamy

Zbiorniki hydroforowe wyrównawcze przeponowe

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przeponowe zbiorniki hydroforowe wyrównawcze są wyposażone w elastyczną gumową membranę, która oddziela ciecz od gazu, dzięki czemu unika się w jak największym stopniu przenoszenia gazu do cieczy. Nie ma potrzeby regularnej konserwacji systemu, dlatego tylko ten rodzaj konstrukcji jest stosowany w nowoczesnych systemach grzewczych i kolektorach słonecznych.

Po podgrzaniu prawie nieściśliwa ciecz rozszerza się i ściska poduszkę gazową po drugiej stronie membrany. Ze względu na elastyczną membranę istnieje wyrównanie ciśnienia między cieczą a poduszką gazową, o ile ciśnienie w układzie w najniższej temperaturze jest wyższe niż ciśnienie nacisku membrany. Poduszkę gazową można uznać za gaz idealny. Względna zmiana ciśnienia w układzie ze zmianą temperatury jest wówczas proporcjonalna do względnej zmiany objętości cieczy (wydajność hydrauliczna).

Podczas planowania zakupu przeponowego zbiornika wyrównawczego należy wziąć pod uwagę:

  • objętość cieczy
  • najniższa i najwyższa temperatura nośnika ciepła
  • sześcienny współczynnik rozszerzalności cieczy
  • najwyższe dopuszczalne ciśnienie w układzie.

    Zbiornik wyrównawczy przeponowy musi być zaplanowany pod względem objętości, tak aby ciśnienie w najwyższej i najniższej temperaturze w układzie nie zostało przekroczone lub przekroczone w sposób dopuszczalny. Przy stosowaniu cieczy innych niż woda (np. Mieszanina glikolu etylenowego / wody) należy zauważyć, że współczynnik rozszerzalności jest znacznie wyższy niż współczynnik wody, a objętość naczynia wyrównawczego musi być odpowiednio większa.

    Zasadniczo należy rozróżnić cztery stany membranowych naczyń wyrównawczych:

  • Bezciśnieniowy po stronie wody: azot dociska membranę do ściany zbiornika. Ciśnienie może być kontrolowane i regulowane zgodnie z instrukcjami producenta i obliczeniami.
  • Ciśnienie po stronie wody w stanie zimnego układu: Azot i woda utrzymują „równowagę”, woda rozluźniła membranę od ściany pojemnika.
  • Ciśnienie po stronie wody w stanie gorącego systemu: Azot jest sprężany przez zmianę objętości wody grzewczej.
  • Ciśnienie po stronie wody bez poduszki azotowej: azot uciekł i urządzenie nie może spełnić swojego zadania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety stosowania płytek w ramach aranżacji wnętrz
Zalety stosowania płytek w ramach aranżacji wnętrz
Jednym z elementów przeważających o ostatecznym wyglądzie wnętrza jest podłoga. Z racji jej funkcji, jest ona eksploatowana właściwie bez przerwy, […]
Jak przygotować idealnie wypieczone mięso na grillu gazowym?
Jak przygotować idealnie wypieczone mięso na grillu gazowym?
Grill gazowy jest bardzo chętnie wybieranym sprzętem, głównie ze względu na wygodę, jaką daje przygotowywanie na nim potraw. Umożliwiają bowiem […]
Gdzie warto pojechać na kajaki?
Gdzie warto pojechać na kajaki?
Istnieje wiele ciekawych sposobów na aktywne spędzenie czasu nad wodą w okresie letnim. Jednym z nich jest spływ kajakiem po […]
Ostatnie wpisy