Polecamy

Jakie są rodzaje filtrów wentylacyjnych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Filtr powietrza to jeden z ważnych elementów systemu wentylacyjnego. Służy do oczyszczania powietrza przed wprowadzeniem go do budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów powietrza – są one klasyfikowane na podstawie ich skuteczności filtrowania i zastosowania, a ich wybór zależeć będzie od wymagań budynku, w którym mają zostać zamontowane.

Filtry kasetowe

Filtry kasetowe są najczęściej stosowanymi filtrami. Wykonane są z szeregu ułożonych warstw materiału, przy czym każda warstwa ma inne właściwości. Dolna warstwa wykonana jest zazwyczaj z metalowej siatki lub blachy perforowanej, która przepuszcza powietrze przez filtr. Druga warstwa składająca się na filtry kasetowe to materiał z węgla aktywnego, który pochłania zapachy i inne substancje chemiczne znajdujące się w strumieniu powietrza. Trzecią warstwę często stanowi filtr HEPA (high-efficiency particulate air), który zatrzymuje cząstki o wielkości do 0,3 mikrona. Oznacza to, że może on usunąć kurz, pyłki i inne alergeny ze strumienia powietrza, aby nie dostały się one do Twoich płuc.

Filtry elektrostatyczne

Filtry elektrostatyczne są wykonane z porowatego materiału, który przyciąga cząsteczki unoszące się w powietrzu podczas ich przepływu przez filtr. Cząsteczki przylegają do powierzchni filtra, a po zgromadzeniu większej ilości, zostają przez niego odparte i wypadają na tacę zbierającą pod obudową filtra.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kurtka czy płaszcz na zimę?
Kurtka czy płaszcz na zimę?
Damska kurtka czy płaszcz na zimę? To pytanie zadaje sobie chyba każda kobieta. Obie opcje mają swoje zalety, ale i […]
Czy warto zapisać dziecko do dwujęzycznego przedszkola?
Czy warto zapisać dziecko do dwujęzycznego przedszkola?
Żyjemy w świecie, w którym język angielski jest niezbędny do porozumiewania się z ludźmi z innych krajów, a jego znajomość […]
Jak zadbać o leki w domu?
Jak zadbać o leki w domu?
By zmaksymalizować efektywność przyjmowanych leków, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Dotyczy to zarówno sposobu przyjmowania preparatu, jak i jego dawkowania. […]
Ostatnie wpisy