Jedną z maszyn powszechnie wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu jest kompresor śrubowy. Podstawowy mechanizm stanowią tutaj dwie obracające się śruby, które poprzez swój ruch powodują sprężanie gazu. Jest to urządzenie niezwykle praktyczne, ponieważ usprawnia pracę przedsiębiorstwa, dając możliwość wykorzystania powietrza do codziennych czynności. Dodajmy, że kompresor może też być oczywiście stosowany w warunkach domowych, choć w tym przypadku jest to zazwyczaj najprostszy model.
Standardowe kompresory śrubowe są zbudowane ze wspomnianych już śrub, filtra odpowiedzialnego za zasysanie powietrza, przewodów, a także zbiornika przeznaczonego na magazynowanie i filtrowanie oleju. Zasada ich działania jest banalnie prosta. Otóż najpierw powietrze zostaje wtłoczone do maszyny, następnie przechodzi przez filtr, gdzie dochodzi do jego oczyszczenia z wszelkich szkodliwych substancji, a później trafia bezpośrednio do przestrzeni między śrubami, w której jest poddane tłoczeniu. Efekt to uzyskanie wyraźnie większej ilości czystego powietrza względem samej objętości. Na koniec jest ono uwalniane na zewnątrz pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia.
Dużym atutem kompresorów śrubowych jest bez wątpienia ich uniwersalny charakter – sprawdzą się bowiem wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża siła powietrza do wykonania jakiejś konkretnej czynności. W warunkach domowych może to być choćby pompowanie roweru lub basenu ogrodowego, czyszczenie kosiarki z zalegającej trawy, czy malowanie dużych powierzchni płaskich za pomocą specjalnego pistoletu. Z kolei w przemyśle omawiane urządzenia służą m.in.: do zasilania zaawansowanych linii produkcyjnych, obsługi kluczy udarowych, szlifierek i innych narzędzi pneumatycznych, napędzania maszyn produkcyjnych, czy pompowania kół w autach.