Polecamy

Jak bezpiecznie zamocować kable?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Powszechnie stosowane systemy montażu kabli

Rosnąca ilość urządzeń zasilanych prądem sprawia, że powstające instalacje elektryczne są coraz bardziej rozbudowane i złożone. Żeby całość działała bezawaryjnie, należy zadbać o prawidłowy i bezpieczny montaż kabli. Do ich trwałego mocowania stosuje się odpowiednie uchwyty montażowe. W tradycyjnych instalacjach podtynkowych stosuje się uchwyty montażowe płaskie pojedyncze lub podwójne.

Ich zadaniem jest przytrzymywanie kabli na ścianach, sufitach lub podłogach podczas tynkowania lub wylewania posadzek. Do mocowania kabli telewizyjnych, czy też przeznaczonych do systemów alarmowych używa się uchwyty okrągłe. Zaleca się stosowanie uchwytów co 30-40 cm. Przy ich montowaniu należy zwrócić uwagę na to, by kable dobrze przylegały do powierzchni, lecz nie zostały uszkodzone.

Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia instalacji elektrycznej?

Zamiast tradycyjnych uchwytów coraz częściej podczas montażu kabli wykorzystuje się nity do plastiku. Tego rodzaju produkty sprawdzają się zwłaszcza w sytuacjach, gdy konieczne jest pociągnięcie wiązki kabli. Łatwość i szybkość montażu sprawia, że nity stopniowo wypierają tradycyjne uchwyty.

W związku z tym, że współczesna instalacja elektryczna jest skomplikowana, podczas jej tworzenia trzeba pamiętać o sporządzeniu dokładnego opisu lub dokumentacji fotograficznej. Taka dokumentacja pozwala innym fachowcom zorientować się, gdzie biegną kable i uniknąć wwiercenia się w instalację podczas montażu półek, szafek czy grzejników.

Żeby uniknąć problemów związanych z wyrwaniem lub przetarciem kabli warto sięgnąć po tuleje odprężające takie jak te https://www.bhjanecki.pl/tuleje-odprezajace-c-1.html. Tego rodzaju produkty stosowane są głównie w rozdzielniach i obudowach urządzeń elektrycznych. Poza zabezpieczeniem mechanicznym tuleje dodatkowo chronią sprzęt przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?
Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?
Biuro rachunkowe to dział każdej organizacji, który prowadzi ewidencję pieniędzy, a także innych aktywów i pasywów. Biuro rachunkowe wykonuje również […]
Jak pobudzić organizm do większego wysiłku?
Jak pobudzić organizm do większego wysiłku?
Elektrostymulacja kojarzy się przede wszystkim z metodą odchudzania. Jednak to tylko jedno z jej zastosowań. Jest ona bowiem wykorzystywana nie […]
Jak chronić auto przed uszkodzeniami?
Jak chronić auto przed uszkodzeniami?
Producenci współczesnych samochodów skupiają się głównie na ich efektownym wyglądzie zewnętrznym. Takie cechy jak odporność na uszkodzenia mechaniczne, schodzi zazwyczaj […]
Ostatnie wpisy