Polecamy
Drewno klejone – do czego jest wykorzystywane?
Dom

Drewno klejone – do czego jest wykorzystywane?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno klejone jest bardzo popularnym materiałem konstrukcyjnym. Powstaje ono na skutek sklejenia wielu warstw drewnianych desek, które nazywane są lamelami. Dzięki temu swoim wyglądem przypomina naturalne drewno, ale jest pozbawione wszelkich wad, jakie ono posiada. Jest ono bardzo wytrzymałe oraz stabilne, a dodatkowo można z niego tworzyć konstrukcje o dużej rozpiętości.

Zalety wynikające ze stosowania drewna klejonego

Drewno klejone nie ulega odkształceniom pod wpływem wysokiej oraz niskiej temperatury. Nie jest także podatne na niekorzystne działanie wilgoci. Jednocześnie jest to materiał bardzo wytrzymały oraz sztywny, dzięki czemu doskonale nadaje się do wytwarzania z niego elementów konstrukcyjnych budynków, takich jak belka drewniana, więźba dachowa, czy wiązary.

Wykonuje się z niego przede wszystkim prefabrykowane dachy oraz ściany. Znajduje zastosowanie również przy produkcji podłóg, płyt meblowych, schodów oraz okien. Z drewna klejonego można tworzyć także konstrukcje o nietypowym kształcie, takie jak np. łuki. Proces ich powstawania rozpoczyna się od suszenia poszczególnych lameli, a następnie strugania ich oraz sortowania. Trafiają one do ustalonych z góry klas wytrzymałości. Usuwane są z nich wszelkie niedoskonałości, takie jak np. sęki, które w późniejszym czasie mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ich trwałość. Każdy z lameli posiada końcówki, na których frezowane są zazębiające się ze sobą złącza. Na to nanoszone są warstwy kleju, które następnie ulegają sprasowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką wybrać pościel do sypialni?
Jaką wybrać pościel do sypialni?
Pościel satynowa jest jednym z naszych najpopularniejszych produktów, ponieważ zapewnia luksusowy wygląd i wrażenie, które doskonale sprawdzą się w każdej […]
Długą czy krótką – jaką suknię ślubną wybrać?
Długą czy krótką – jaką suknię ślubną wybrać?
Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu. Decyzja, że chcemy spędzić z kimś resztę życia to poważny krok. Nic […]
Czym się kierować przy wyborze fotelika dla dziecka?
Czym się kierować przy wyborze fotelika dla dziecka?
Fotelik samochodowy dla dziecka to jeden z podstawowych sprzętów, jaki powinni posiadać rodzice. Niestety wielu z nich popełnia duży błąd, […]
Ostatnie wpisy