Polecamy

Co to jest służebność przesyłu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na wielu działkach znajdują się urządzenia lub linie przesyłowe, z których przedsiębiorcy mogą korzystać w celu ich eksploatacji, konserwacji, czy naprawy. Z tego powodu osoby, na których posesjach znajdują się, np. słupy wysokiego napięcia, czy infrastruktura gazowa mogą ubiegać się o odszkodowanie i ustanowienie służebności przesyłu. Prawne uregulowanie sytuacji pozwala właścicielom działek na uzyskanie rekompensaty. W polskim prawie służebność przesyłu funkcjonuje zaledwie od kilkunastu lat, przez co wiele osób może wciąż udostępniać swoją nieruchomość bez stosownej umowy.

Kiedy ubiegać się o odszkodowanie?

Nieruchomości, na których terenie znajdują się sieci przesyłowe, tracą na swojej wartości i są mniej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Z tego powodu właściciele takich działek mogą ubiegać się o ustanowienie służebności przesyłu. Pozwala ona uzyskiwać wynagrodzenie z tytułu użytkowania gruntu przez firmy. Jeżeli wcześniej między przedsiębiorcą a właścicielem ziemi nie było zawartej umowy, można ubiegać się o odszkodowanie. Coraz większa liczba tego typu spraw kończy się w postępowaniu przedsądowym. Istotne jest jednak wcześniejsze oszacowanie wysokości odszkodowania, w czym pomóc mogą kancelarie prawne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Formy wsparcia hospicjum
Formy wsparcia hospicjum
Opieka paliatywna w naszym kraju ma długą, niemal trzydziestoletnią historię. W największym skrócie polega ona na zajmowaniu się osobami nieuleczalnie chorymi i cierpiącymi, które wymagają leczenia w specjalnych i przyjaznych warunkach. Obecnie najbardziej popularne są trzy formy tego rodzaju opieki - hospicja stacjonarne, domowe oraz ośrodki opieki dziennej. Oto jedna ze znanych placówek działających w stolicy: https://fho.org.pl/darowizna-rzeczowa-i-uslugowa/. Ostatnie chwile życia w komfortowym otoczeniu Podstawową formą opieki paliatywnej jest hospicjum stacjonarne. Trafiają do niego ludzie, którzy nie mogą być leczeni w warunkach domowych z powodu np. gwałtownego nasilenia objawów choroby czy trudności z pielęgnacją (brak wykwalifikowanych lub chętnych osób). W tego rodzaju placówce cierpiący otrzyma zarówno pomoc stricte lekarską, jak i psychologiczną czy duchową. Zagwarantowana jest również opieka specjalistów z zakresu rehabilitacji. Alternatywą jest hospicjum domowe. Opieka ma w tym przypadku charakter holistyczny, czyli całościowy - chodzi o to, że bierze się pod uwagę nie tylko kwestie socjalne, ale też egzystencjalne. Istotą takiego podejścia są regularne wizyty lekarza, pielęgniarki, psychologa, rehabilitanta i pracownika socjalnego (lekarz musi odwiedzać chorego przynajmniej dwa razy w miesiącu, natomiast pielęgniarka - dwa razy w tygodniu). Największą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście możliwość przebywania osoby cierpiącej w warunkach najbardziej dla niej przyjaznych, czyli we własnym domu i w otoczeniu rodziny oraz bliskich. Trzecią opcją jest oddział dziennego pobytu, do którego pacjenci są dowożeni na zajęcia trwające średnio 5-6 godzin. Odpowiednią opiekę mają zapewnioną głównie w trakcie pobytu w takim miejscu.
Jakie części komputerowe można kupić w internecie?
Jakie części komputerowe można kupić w internecie?
Każdy sprzęt, zwłaszcza ten elektroniczny wymaga regularnego wymienienia części by nadążał za aktualnymi potrzebami. Komputer, który nie posiada wystarczająco mocnego […]
Na czym polegają usługi logistyczne?
Na czym polegają usługi logistyczne?
Logistyka to nauka o planowaniu, wdrażaniu i kontrolowaniu wydajnego, skutecznego i terminowego przemieszczania towarów z punktu A do punktu B. […]
Ostatnie wpisy