Przeponowe zbiorniki hydroforowe wyrównawcze są wyposażone w elastyczną gumową membranę, która oddziela ciecz od gazu, dzięki czemu unika się w jak największym stopniu przenoszenia gazu do cieczy. Nie ma potrzeby regularnej konserwacji systemu, dlatego tylko ten rodzaj konstrukcji jest stosowany w nowoczesnych systemach grzewczych i kolektorach słonecznych.
Po podgrzaniu prawie nieściśliwa ciecz rozszerza się i ściska poduszkę gazową po drugiej stronie membrany. Ze względu na elastyczną membranę istnieje wyrównanie ciśnienia między cieczą a poduszką gazową, o ile ciśnienie w układzie w najniższej temperaturze jest wyższe niż ciśnienie nacisku membrany. Poduszkę gazową można uznać za gaz idealny. Względna zmiana ciśnienia w układzie ze zmianą temperatury jest wówczas proporcjonalna do względnej zmiany objętości cieczy (wydajność hydrauliczna).
Podczas planowania zakupu przeponowego zbiornika wyrównawczego należy wziąć pod uwagę:
Zbiornik wyrównawczy przeponowy musi być zaplanowany pod względem objętości, tak aby ciśnienie w najwyższej i najniższej temperaturze w układzie nie zostało przekroczone lub przekroczone w sposób dopuszczalny. Przy stosowaniu cieczy innych niż woda (np. Mieszanina glikolu etylenowego / wody) należy zauważyć, że współczynnik rozszerzalności jest znacznie wyższy niż współczynnik wody, a objętość naczynia wyrównawczego musi być odpowiednio większa.
Zasadniczo należy rozróżnić cztery stany membranowych naczyń wyrównawczych: