Kiedy nadchodzi jesień, posiadacze kominków zaczynają poszukiwania odpowiednich materiałów opałowych. Klienci oczekują z jednej strony dobrej wydajności i efektywności, a z drugiej nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań albo po prostu niskiej ceny. Dowiedz się, jakie istnieją przykładowe paliw grzewczych i czym jest tzw. brykiet do kominka.
Na rynku dostępne są różne typy materiałów opałowych, jednak nie wszystkie nadają się do użytkowania w przypadku kominków. Przykładowo, węgiel i ekogroszek nie spełniają wymogów higienicznych i sanitarnych, tzn. brudzą, a także wydzielają charakterystyczny osad w postaci sadzy. Z tego powodu chętniej wybiera się drzewo, począwszy od tradycyjnego drewna kominkowego, które jest szeroko dostępne m.in. w tartakach, a na pellecie skończywszy. Jednakże, największą i wciąż rosnącą popularnością cieszy się brykiet do kominka.
Brykiet drzewny to nic innego, jak sprasowane drewno z udziałem trocin i lepiszcza, spajającego całość w bryły. To ciekawa, ekologiczna alternatywa, która oferuje zdrowsze i bardziej opłacalne ogrzewanie domów. Przede wszystkim, brykiet ma wartość opałową większą od zwykłego drewna, co oznacza, że wolniej się spala i jest bardziej wydajny. Charakteryzuje się mniejszą emisją, czyli wydziela znacznie mniej dymu i sadzy. Dodatkowo, niska wilgotność brykietu sprawia, że zachowuje się większą czystość urządzeń grzewczych. Jest też szeroko dostępny, m.in. na stronach internetowych sklepów z materiałami grzewczymi, gdzie opisane są jego różne rodzaje i ich zastosowanie).
Podsumowując, w kominkach najlepiej sprawdzają się materiały drewniane, zwłaszcza w formie zbitych brył. Z tego powodu brykiet drzewny jest jednym z najlepszych środków grzewczych, jakie można obecnie znaleźć.