Do części powszechnie używanych do tworzenia użytecznych konstrukcji należą łożyska. Bez nich właściwie niemożliwe byłoby działanie wielu maszyn i urządzeń, które wykorzystujemy na co dzień. To dzięki nim porusza się chociażby samochód, a wiatraki mogą się kręcić pomimo, że wraz podstawą stoją w jednym miejscu.
Zastosowanie łożysk jest bardzo szerokie, tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że na rynku występuje wiele ich rodzajów. Będą to przede wszystkim łożyska ślizgowe oraz toczne, do których zalicza się na przykład łożysko kulkowe dwurzędowe, czy też łożysko igiełkowe. Z reguły są montowane w podobnych mechanizmach, ponieważ ich funkcjonalność opiera się na tej samej zasadzie działania. W jakich układach znajdą się najczęściej?
Z łożysk korzysta się w branży motoryzacyjnej, maszynowej, rolniczej, a nawet spożywczej, gdzie stanowią elementy taśm produkcyjnych. Jeżeli chodzi o konkretne mechanizmy to będą to przede wszystkim te odpowiadające za ruch, czyli układy napędowe. Działanie łożyska polega bowiem na tym, że umożliwia ono ruch zamontowanych na nim segmentów przy zachowaniu statycznego środka. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza tarcie, dzięki czemu konkretny sprzęt może być eksploatowany znacznie dłużej.
Oprócz tego znajduje zastosowanie w skrzyni biegów, sprzęgle, a także bliskim otoczeniu wszelkich silników, gdzie często pracują tłoki. Oczywiście są to przykłady, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że łożysko znajdzie się w szerokiej grupie innych zespołów.