Polecamy
Poradnik początkującego ogrodnika – wszystko co musisz wiedzieć o uprawie kwiatów
Dom

Poradnik początkującego ogrodnika – wszystko co musisz wiedzieć o uprawie kwiatów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Decyzja o posadzeniu ogrodu kwiatowego powinna być oparta na własnych upodobaniach i preferencjach. Kwitnące rośliny jednoroczne, takie jak nagietki i słoneczniki, kwitną tylko przez jeden sezon. Rośliny te są łatwe w uprawie i mogą być sadzone w pełnym słońcu lub częściowym cieniu. Rośliny jednoroczne są często używane jako wypełniacze między większymi kwiatami lub wzdłuż granic. Decydując się na posadzenie roślin jednorocznych, należy wziąć pod uwagę, jak długo będą dojrzewać i jak długo utrzymają się w ogrodzie, zanim trzeba będzie je wymienić.

Byliny to rośliny, które powracają rok po roku przy niewielkim wysiłku z naszej strony. Wymagają mniejszej konserwacji niż rośliny jednoroczne, ponieważ nie trzeba ich przesadzać każdej wiosny, ale wymagają regularnego podlewania i zasilania przez cały sezon wegetacyjny. Byliny często mają kwiaty, które kwitną przez kilka miesięcy, a nie tylko przez jeden sezon, jak w przypadku roślin jednorocznych. Pielęgnacja kwiatów nie jest trudna, jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad.

Wybierz odpowiednie kwiaty

Nie wszystkie kwiaty są stworzone do cięcia, więc starannie wybieraj swoje kwiaty. Na przykład, niektóre rodzaje lilii i orchidei będą żyć dłużej niż inne. Jeśli chcesz zachować kwiaty przez tydzień lub dłużej po ścięciu, najlepiej wybierz odmiany, które nie zwiędną szybko.

Nie przesadzaj z podlewaniem

Kwiaty muszą być regularnie podlewane, aby nie wyschły, ale zbyt duża ilość wody może spowodować ich gnicie. Podlewaj kwiaty dopiero wtedy, gdy gleba będzie sucha około centymetra pod powierzchnią – w przypadku większości roślin dzieje się to zazwyczaj co dwa tygodnie. Sprawdzaj też regularnie flower box — pudełko nie powinno być zbyt mokre, ani zbyt suche. Używaj ciepłej wody i unikaj nalewania jej na liście – niech spływa do podstawki pod doniczką.

Oszczędne stosowanie nawozów

Zbyt częste nawożenie może stymulować wzrost kosztem produkcji kwiatów – chociaż niektóre nawozy zawierają hormony roślinne, które wspomagają kwitnienie – dlatego używaj ich tylko wtedy, gdy są potrzebne i nie przesadzaj z ich ilością!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie żurawi samojezdnych
Zastosowanie żurawi samojezdnych
Żuraw samojezdny to popularna maszyna wykorzystywana powszechnie w branży budowlanej i nie tylko. Składa się z trzech kluczowych elementów – […]
Formy wsparcia hospicjum
Formy wsparcia hospicjum
Opieka paliatywna w naszym kraju ma długą, niemal trzydziestoletnią historię. W największym skrócie polega ona na zajmowaniu się osobami nieuleczalnie chorymi i cierpiącymi, które wymagają leczenia w specjalnych i przyjaznych warunkach. Obecnie najbardziej popularne są trzy formy tego rodzaju opieki - hospicja stacjonarne, domowe oraz ośrodki opieki dziennej. Oto jedna ze znanych placówek działających w stolicy: https://fho.org.pl/darowizna-rzeczowa-i-uslugowa/. Ostatnie chwile życia w komfortowym otoczeniu Podstawową formą opieki paliatywnej jest hospicjum stacjonarne. Trafiają do niego ludzie, którzy nie mogą być leczeni w warunkach domowych z powodu np. gwałtownego nasilenia objawów choroby czy trudności z pielęgnacją (brak wykwalifikowanych lub chętnych osób). W tego rodzaju placówce cierpiący otrzyma zarówno pomoc stricte lekarską, jak i psychologiczną czy duchową. Zagwarantowana jest również opieka specjalistów z zakresu rehabilitacji. Alternatywą jest hospicjum domowe. Opieka ma w tym przypadku charakter holistyczny, czyli całościowy - chodzi o to, że bierze się pod uwagę nie tylko kwestie socjalne, ale też egzystencjalne. Istotą takiego podejścia są regularne wizyty lekarza, pielęgniarki, psychologa, rehabilitanta i pracownika socjalnego (lekarz musi odwiedzać chorego przynajmniej dwa razy w miesiącu, natomiast pielęgniarka - dwa razy w tygodniu). Największą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście możliwość przebywania osoby cierpiącej w warunkach najbardziej dla niej przyjaznych, czyli we własnym domu i w otoczeniu rodziny oraz bliskich. Trzecią opcją jest oddział dziennego pobytu, do którego pacjenci są dowożeni na zajęcia trwające średnio 5-6 godzin. Odpowiednią opiekę mają zapewnioną głównie w trakcie pobytu w takim miejscu.
Co pomoże w przetrwaniu w trakcie niespokojnego rejsu?
Co pomoże w przetrwaniu w trakcie niespokojnego rejsu?
Rejs morski to niezapomniana przygoda, ale jednocześnie niezwykle wymagająca podróż. Jak wiadomo pogoda podczas trwania takiego rejsu może być bardzo […]
Ostatnie wpisy