Polecamy
Kiedy i jaki opał kupić na zimę?
Dom

Kiedy i jaki opał kupić na zimę?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy nadchodzi zima, wiele osób zastanawia się, jaki opał najlepiej sprawdzi się do ogrzania pomieszczeń w domu. Największą popularnością cieszy się węgiel i drewno, ale w ostatnich latach na znaczeniu zyskały również alternatywne paliwa stałe. Zaliczamy do nich m.in. ekogroszek, brykiet czy pellet. Spośród nich najchętniej wybierany jest ekogroszek cena tego materiału za tonę wynosi bowiem zaledwie od 500 zł do 1000 zł (w zależności od producenta i klasy).

Postaw na paliwo ekonomiczne i wydajne

W opał najlepiej jest się zaopatrzyć latem z powodu korzystnych warunków pogodowych, które sprzyjają jego składowaniu na słońcu, co pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci. Pamiętajmy bowiem, że np. ekogroszek jest zawsze na etapie produkcji płukany wodą w celu usunięcia miału powstałego w wyniku kruszenia. Musi zostać zatem przesuszony. Podobnie jest zresztą z drewnem czy brykietem. Poza tym w okresie letnim mamy zazwyczaj do czynienia z obniżką cen na wszelkie materiały grzewcze. Jeśli chodzi o wybór konkretnego paliwa, to warto rozważyć plusy i minusy każdego z nich:

Drewno –  jest ekologiczne i łatwo dostępne, ale dosyć drogie. Najlepiej spisuje się to z drzew liściastych (dąb, buk, grab), gdyż jest twarde i nie zawiera tyle żywicy co iglaste. Oznacza to większą kaloryczność i mniejsze ilości dymu oraz sadzy.

Węgiel – jego podstawowe zalety to wysoka wartość opałowa i stosunkowo atrakcyjna cena. Wadą jest natomiast niezbyt wysoka kaloryczność.  

Brykiet – ma lepsze parametry opałowe niż węgiel i dłużej się pali, a na dodatek wykazuje się niską zawartością siarki i popiołu. 

Ekogroszek – pozyskiwany z węgla, występuje w postaci ziaren o średnicy od 5 do 25 mm. Posiada podobne właściwości jak brykiet, ale wymaga dokupienia specjalnego kotła z podajnikiem.

Pellet – biopaliwo wytwarzane ze sprasowanych trocin o wyższej wartości opałowej niż drewno. Spala się całkowicie i nie pozostawia po sobie popiołu. Jeśli interesuje nas tani pellet w Łodzi znajdziemy go w kilku sklepach. .

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy kraj pochodzenia danej kawy ma znaczenie?
Czy kraj pochodzenia danej kawy ma znaczenie?
Kawa to jeden z najchętniej spożywanych napojów na świecie. Ma liczne właściwości prozdrowotne i pobudzające, a oprócz tego charakteryzuje się […]
Czy za opóźniony lot można uzyskać odszkodowanie?
Czy za opóźniony lot można uzyskać odszkodowanie?
Opóźniony lot to duży kłopot, z którym spotkał się prawie każdy. Bardzo często wiąże się to z dużymi problemami, zwłaszcza […]
Wszystko co powinieneś wiedzieć o aikido
Wszystko co powinieneś wiedzieć o aikido
W ostatnim czasie wzrasta popularność różnych dyscyplin sportu. Formy aktywności takie jak sztuki walki pozwalają nam bowiem na naukę nowych […]
Ostatnie wpisy