Polecamy

Objawy świadczące o rozwoju próchnicy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą zębów, która dotyczy zdecydowanej większości naszego społeczeństwa. Problemy z nią mają już nawet małe dzieci, a nieleczona może prowadzić do bezzębia. Czym tak naprawdę jest próchnica, skąd się bierze i dlaczego jesteśmy wobec niej tak bierni?

Skąd bierze się próchnica?

Wyróżnia się kilka przyczyn mających wpływ na rozwój próchnicy, które na pierwszy rzut oka nie wydają się groźne. Chodzi tutaj między innymi o zbyt dużą ilość spożywanych cukrów prostych, nieregularne wizyty u stomatologa czy niewystarczającą higienę jamy ustnej. Takie zachowania są dobrą pożywką dla bakterii znajdujących się w ludzkiej jamie ustnej. Odżywiają się one dostarczanym przez nas cukrem, a następnie produkują kwasy rozpuszczające szkliwo zębów, co bezpośrednio prowadzi do powstania próchnicy.

Symptomy, których nie wolno bagatelizować

Początki próchnicy są niemożliwe do zauważenia gołym okiem, a wykryć je można jedynie podczas wizyty u stomatologa, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne. Pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na próchnicę, są niewielkie, białe plamki na koronie zębów. Nieleczona przypadłość sprawia, że plamki te stają się ciemniejsze i przechodzą na inne, dotychczas zdrowe zęby.

Nadwrażliwość jest kolejnym symptomem, który powinien skłonić nas do pójścia do dentysty. Zbyt mocne odczuwanie ciepła, zimna oraz niektórych smaków jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem, które może sprawiać nawet ból. Nadmierną wrażliwość możemy także odczuć podczas zbyt mocnego szczotkowania zębów. Rozwijająca się próchnica prócz przebarwień powoduje także powstawanie ubytków w zębach, które są niekomfortowe i wywołują ból.

Zepsute zęby po wyleczeniu wypełnia się plombą, aby zabezpieczyć ich tkanki, a także poprawić wygląd. Jednym z najmniej przyjemnych symptomów jest nieświeży oddech, który bardzo często wprowadza nas w zakłopotanie. W przypadku nieleczonej próchnicy nawet częste mycie zębów i żucie gumy nie zapewnia długotrwałego efektu.

Leczenie i zapobieganie

Przy zauważeniu pierwszych nieprawidłowości związanych z naszym uzębieniem, warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego. Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji i idziemy do dentysty dopiero wtedy, gdy próchnica jest już dość mocno rozwinięta. Profilaktyka jest najlepszą rzeczą, jaką możemy podarować naszym zębom. Czasem wystarczy jedynie dobra dieta i regularna, dokładna higiena jamy ustnej, aby problem nigdy się nie pojawił. Warto zrezygnować ze zbyt dużej ilości cukrów prostych oraz słodkich napojów, a także dostarczać organizmowi ważnych składników i minerałów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Proces wzmacniania metali – jak to się robi?
Proces wzmacniania metali – jak to się robi?
Metale to bez wątpienia jedne z najlepszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rozmaitych dóbr. Wynika to przede wszystkim z ich wytrzymałości, […]
Zalety stosowania płytek w ramach aranżacji wnętrz
Zalety stosowania płytek w ramach aranżacji wnętrz
Jednym z elementów przeważających o ostatecznym wyglądzie wnętrza jest podłoga. Z racji jej funkcji, jest ona eksploatowana właściwie bez przerwy, […]
Skąd brać części i elementy z dziedziny armatury przemysłowej?
Skąd brać części i elementy z dziedziny armatury przemysłowej?
Instalacje rurowe oraz typowe rurociągi są obecnie wykorzystywane niemal w każdym zakładzie przemysłowym. Aby mogły one działać sprawnie, muszą zawierać […]
Ostatnie wpisy