Elektrostymulacja kojarzy się przede wszystkim z metodą odchudzania. Jednak to tylko jedno z jej zastosowań. Jest ona bowiem wykorzystywana nie tylko przez osoby, które chcą stracić wagę ale też przez zaawansowanych, profesjonalnych sportowców oraz fizjoterapeutów w procesie rehabilitacji pacjentów. Zabieg elektrostymulacji mięśni polega na umieszczeniu na skórze w wybranym miejscu elektrody, która emituje stosunkowo słabe impulsy elektryczne prowadzące do reakcji kurczenia się i rozkurczania. Tym samym włókna mięśniowe pracują bezwolnie, bez udziału ośrodkowego układu nerwowego.
Jednym z głównych celów elektrostymulacji jest zmuszenie mięśni do pracy. W przypadku sportowców stanowi ona poprawiający osiągi dodatek do treningów. Ćwiczenia wykonywane z założonymi elektrodami wymagają włożenia większego wysiłku niż te same czynności realizowane bez elektrod.
Dobrodziejstwa tego zabiegu mogą być też wykorzystywane przez osoby, które z różnych powodów nie dysponują sprawnością ruchową. Chodzi tu o pacjentów z poważnymi urazami, uniemożliwiającymi ćwiczenia fizyczne. Elektrostymulacja pomaga wtedy utrzymać odpowiedni poziom ukrwienia i ruchliwości mięśni, przeciwdziała też ich zanikowi. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z uszkodzeniem rdzeni kręgowych i osób sparaliżowanych. Terapia ta przydaje się też w przypadku chorych, których ogólny stan i wiążące się z nim osłabienie uniemożliwiają zwykły wysiłek fizyczny. Stymulacja mięśnia impulsami elektrycznymi staje się coraz popularniejsza i chętniej stosowana.