Sztuczny miód posiada skład zbliżony do tego wytwarzanego przez pszczoły. Posiada podobną ilość sacharydów oraz barwę, przez co często jest używany jako zamiennik. Cenią go zwłaszcza osoby, które mają alergię albo unikają produktów pochodzenia zwierzęcego. Gdzie głównie wykorzystuje się słodzik?
Sztuczny miód często wykorzystuje się w cukiernictwie i piekarstwie. Wynika to z faktu, że dłużej od wersji pszczelej zachowuje płynną konsystencję. Pozwala to słodkim wyrobom dłużej stać na półkach sklepowych. Brak krystalizacji wykorzystuje się w ciastach, ciastkach, herbatnikach i deserach. Takim miodem sztucznym często wspomagają się również weganie, którzy nie korzystają z produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie dziwi więc, że stosowany jest w słodyczach wegańskich. Korzystają z nich także osoby, które mają uczulenie na miód.
Sztuczny miód wykorzystywany jest również w domowych przepisach, co pozwoli zastąpić wersję pszczelą. Mnóstwo osób dodaje go do ciast, które dzięki temu dłużej zachowują świeżość. Taki słodzik polecany jest również przy pieczeniu pierników oraz mazurków. To także świetny zamiennik wersji pszczelej przy przygotowywaniu nugatu, który zachowuje wtedy podobny smak.