Olfaktometria to po prostu pomiary zapachu. Jest on używany przez pracowników kontroli jakości w przemyśle do badania powietrza pod kątem zanieczyszczeń i określania, czy gazy wyciekają z urządzeń. Zastosowanie olfaktometrii może być pomocne w diagnozowaniu zaburzeń takich jak anosmia (całkowity brak zapachu), hiposmia (zmniejszona zdolność do wykrywania zapachów) i parosmia – doświadczenie wąchania czegoś innego niż to, co jest w rzeczywistości.
Olfaktometria to nauka o mierzeniu zapachów i ilościowym określaniu ich postrzegania, a olfaktometr to urządzenie służące do pomiaru tych zależności. Olfaktometr mierzy stężenie substancji chemicznych w powietrzu i przekłada tę informację na liczbę. Pomiar zapachów jest jednak subiektywny i różni się w zależności od osoby. Olfaktometr to urządzenie, które kontroluje zarówno temperaturę, jak i wilgotność powietrza, gdy przechodzi ono przez komorę zawierającą cząsteczki odorantu lub zapachu. Szybkość, z jaką powietrze przechodzi przez tę komorę, może być kontrolowana przez wentylator lub inny rodzaj dmuchawy.
Olfaktometr składa się z butelki wypełnionej wodą, w której umieszczono materiał absorbujący, np. watę. Próbka substancji (np. alkoholu) jest mieszana z wodą, co powoduje pęcznienie materiału absorbującego i uwalnianie jego zapachu do powietrza nad nim. Im więcej alkoholu jest w wodzie, tym większa ilość absorbentu będzie spuchnięta. Ta metoda zadziała tylko w przypadku niektórych rodzajów zapachów, ponieważ niektóre substancje chemiczne nie rozpuszczają się dobrze w wodzie lub alkoholu. Jednak nadal można go stosować w wielu okolicznościach – wystarczy prawie każdy płynny rozpuszczalnik.