Polecamy

Czy wiedziałeś, że nośniki danych poddawane są recyklingowi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nośniki danych takie jak dyski HDD są wykonane z wielu różnych komponentów, takich jak metale i tworzywa sztuczne. Kiedy te produkty osiągną kres swojej żywotności, mogą zostać poddane recyklingowi i wykorzystane w nowych produktach.

Jak to działa?

Pierwszym krokiem w recyklingu jest usunięcie użytecznych części z odpadów elektrycznych lub elektronicznych (e-odpadów). Zazwyczaj odbywa się to poprzez rozbicie lub pocięcie urządzenia, aby można je było łatwiej zdemontować i oczyścić. Po wykonaniu tych czynności, wszelkie części nadające się do ponownego wykorzystania zostaną przekazane do producentów elektroniki. Reszta materiału jest następnie wysyłana do przetwórców e-odpadów.

Proces recyklingu nośników danych nazywany jest „down-cyclingiem”, co oznacza wykorzystanie produktu w sposób wymagający mniej energii niż wymagałoby to wyprodukowanie go od podstaw.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze starymi dyskami HDD, oto jak możesz poddać je recyklingowi:

  • Usuń wszystkie informacje osobiste ze starego dysku twardego za pomocą specjalistycznego oprogramowania lub ręcznie usuwając z niego pliki, foldery i partycje.
  • Po przeprowadzeniu formatowania możesz przekazać dysk do firmy, która zajmuje się e-recyklingiem np. https://www.hddrecycling.eu/.

Generujemy ogromną ilość e-odpadów

Nośniki danych są stale wymieniane i wyrzucane. W rzeczywistości, według Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP), tylko w 2017 roku wygenerowano 50 milionów ton e-odpadów.

W ramach tego programu wiele urządzeń jest odnawianych lub poddawanych recyklingowi zamiast wyrzucanych, ponieważ zawierają one cenne materiały, takie jak metale szlachetne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Letnie upały – jak radzić sobie z wysoką temperaturą w domu?
Letnie upały – jak radzić sobie z wysoką temperaturą w domu?
Z roku na rok letnia aura jest się coraz gorętsza. Ocieplenie klimatu staje się niestety faktem, a co za tym […]
Czy w wypożyczalni nart znajdziesz dobry sprzęt?
Czy w wypożyczalni nart znajdziesz dobry sprzęt?
Zawsze gdy jesteśmy pewni, iż będziemy regularnie i często wybierać się na stoki górskie, to wtedy warto zakupić własne narty […]
5 niezbędnych mebli do pokoju dziennego
5 niezbędnych mebli do pokoju dziennego
Meble do pokoju dziennego powinny być zarówno estetyczne, jak i pojemne. W salonie spędzamy bardzo dużo czasu, wykonując różne czynności. […]
Ostatnie wpisy