Polecamy

Czy wiedziałeś, że nośniki danych poddawane są recyklingowi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nośniki danych takie jak dyski HDD są wykonane z wielu różnych komponentów, takich jak metale i tworzywa sztuczne. Kiedy te produkty osiągną kres swojej żywotności, mogą zostać poddane recyklingowi i wykorzystane w nowych produktach.

Jak to działa?

Pierwszym krokiem w recyklingu jest usunięcie użytecznych części z odpadów elektrycznych lub elektronicznych (e-odpadów). Zazwyczaj odbywa się to poprzez rozbicie lub pocięcie urządzenia, aby można je było łatwiej zdemontować i oczyścić. Po wykonaniu tych czynności, wszelkie części nadające się do ponownego wykorzystania zostaną przekazane do producentów elektroniki. Reszta materiału jest następnie wysyłana do przetwórców e-odpadów.

Proces recyklingu nośników danych nazywany jest „down-cyclingiem”, co oznacza wykorzystanie produktu w sposób wymagający mniej energii niż wymagałoby to wyprodukowanie go od podstaw.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze starymi dyskami HDD, oto jak możesz poddać je recyklingowi:

  • Usuń wszystkie informacje osobiste ze starego dysku twardego za pomocą specjalistycznego oprogramowania lub ręcznie usuwając z niego pliki, foldery i partycje.
  • Po przeprowadzeniu formatowania możesz przekazać dysk do firmy, która zajmuje się e-recyklingiem np. https://www.hddrecycling.eu/.

Generujemy ogromną ilość e-odpadów

Nośniki danych są stale wymieniane i wyrzucane. W rzeczywistości, według Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP), tylko w 2017 roku wygenerowano 50 milionów ton e-odpadów.

W ramach tego programu wiele urządzeń jest odnawianych lub poddawanych recyklingowi zamiast wyrzucanych, ponieważ zawierają one cenne materiały, takie jak metale szlachetne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zabezpieczyć ekran swojego tabletu?
Jak zabezpieczyć ekran swojego tabletu?
Już od wielu lat tablety cieszą się niesłabnącą popularnością, a liczba ich użytkowników z roku na rok stale się zwiększa. […]
Przegląd najpotrzebniejszych sprzętów do obróbki szkła
Przegląd najpotrzebniejszych sprzętów do obróbki szkła
Szkło od bardzo dawna jest zaliczane do podstawowych i najważniejszych materiałów wykończeniowych wykorzystywanych powszechnie w budownictwie czy przemyśle. Prezentuje się […]
Modna XL-ka na jesień i zimę
Modna XL-ka na jesień i zimę
Niemal każda przedstawicielka płci pięknej pragnie kobieco i z wdziękiem wyglądać – niezależnie od typu posiadanej sylwetki. Nie tylko szczupłe […]
Ostatnie wpisy