Nośniki danych takie jak dyski HDD są wykonane z wielu różnych komponentów, takich jak metale i tworzywa sztuczne. Kiedy te produkty osiągną kres swojej żywotności, mogą zostać poddane recyklingowi i wykorzystane w nowych produktach.
Pierwszym krokiem w recyklingu jest usunięcie użytecznych części z odpadów elektrycznych lub elektronicznych (e-odpadów). Zazwyczaj odbywa się to poprzez rozbicie lub pocięcie urządzenia, aby można je było łatwiej zdemontować i oczyścić. Po wykonaniu tych czynności, wszelkie części nadające się do ponownego wykorzystania zostaną przekazane do producentów elektroniki. Reszta materiału jest następnie wysyłana do przetwórców e-odpadów.
Proces recyklingu nośników danych nazywany jest „down-cyclingiem”, co oznacza wykorzystanie produktu w sposób wymagający mniej energii niż wymagałoby to wyprodukowanie go od podstaw.
Nośniki danych są stale wymieniane i wyrzucane. W rzeczywistości, według Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP), tylko w 2017 roku wygenerowano 50 milionów ton e-odpadów.
W ramach tego programu wiele urządzeń jest odnawianych lub poddawanych recyklingowi zamiast wyrzucanych, ponieważ zawierają one cenne materiały, takie jak metale szlachetne.