Remont budynku i prace budowlane pozwalają na zamontowanie wielu nowoczesnych rozwiązań ułatwiających ochronę mieszkańców przed niebezpieczeństwami związanymi z używaniem urządzeń grzewczych i gazowych. Często akcesoria takie można łączyć w bardziej rozbudowane instalacje gdzie centralka alarmowa może zarządzać i rejestrować otrzymywanymi odczytami. Jednym z podstawowych czujników jest wykrywacz gazu.
Dodatkowo montując czujnik CO2, łatwo sprawdzić jakość powietrza w pomieszczeniach. Każde odchylenie od normy wskazuje na zagrożenie małej zawartości tlenu. Ostrzeżenia są przekazywane za pomocą sygnalizacji świetlnej lub dźwiękowej. Modułowa budowa elementów ułatwia dowolne wybieranie oporządzenia zgodnego z przewidywanymi niebezpieczeństwami.
Wielu inwestorów wraz z remontem przeprowadza prace przy modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Układy grzewcze stosowane są w tym wypadku cały rok dzięki temu, że mają możliwość regulacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku kotłów a paliwo stałe. Przy zaworach trójdrogowych ważne jest, aby miały one duża trwałość oraz odporność na kamień kotłowy. W zależności od potrzeb podgrzaną wodę z pieca można skierować do grzejników lub do podgrzania zasobnika ciepłej wody. Zawory mogą służyć również do mieszania czynnika grzewczego tak, aby utrzymywał on optymalną temperaturę, wpływając do wnętrza pieca centralnego ogrzewania. Powoduje to ograniczenie powstawania korozji korpusu kotła.