Polecamy
Założenie oświetlenia w ogrodzie
Dom

Założenie oświetlenia w ogrodzie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie w ogrodzie może przydać się w różnych sytuacjach. Przede wszystkim jednak posiadanie takiego oświetlenia znacznie upiększa ogród, który możemy oświetlić w nocnej porze i stworzyć w ten sposób bardzo fajny klimat. Oświetlenie ma jeszcze jedną funkcję – zabezpiecza przed złodziejami i włamywaczami. Sprawdźmy jak takie oświetlenie można założyć samodzielnie.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Pamiętajmy, że zakładając oświetlenie ogrodowe najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa przed porażeniem prądem. Na zewnątrz panują o wiele trudniejsze warunki, dlatego koniecznie stosujmy przewody izolowane o odpowiedniej klasie izolacji, tak by woda i wilgoć nie mogły ich zniszczyć.

Nie zapomnijmy też, że wcale nie musimy na zewnątrz stosować oświetlenia pod napięciem sieciowym 230 V. Możemy zastosować napięcie obniżone, najpopularniejsze wartości to 24 V i 12 V. Im niżej tym lepiej, jednak będziemy wtedy ograniczeni, jeśli chodzi o moc lamp.

Przystępujemy do pracy

Jeżeli zdecydowaliśmy się, by wykonać nasze oświetlenie ogrodowe w instalacji o obniżonym napięciu, będzie nam potrzebny transformator. Możemy go kupić w dowolnym sklepie elektronicznym i elektrycznym. Najlepiej kupić transformator obniżający 230 V na 24 V, ponieważ na napięcie 24 V jest bardzo dużo różnych źródeł światła. Jednocześnie jest to dość niskie napięcie, by nie groziło nikomu porażenie prądem.

Musimy zakupić odpowiednie kable, które można wkopać do ziemi. Zazwyczaj od typowych przewodów różnią się tym, że mają czarną izolację, łatwo więc je rozpoznać. Przewody najlepiej włożyć do rurek albo peszli, choć można też położyć je bezpośrednio w ziemi, jednak będą mniej odporne na uszkodzenia. Potem pozostaje ustawić lampy i wszystko podłączyć, zachowując szczelność połączeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaskoczyć drugą połówkę w walentynki?
Jak zaskoczyć drugą połówkę w walentynki?
Święto zakochanych to doskonała okazja, aby wręczyć upominek swojej sympatii. Nie musi być to drogi gadżet, ale powinien być właściwie […]
Co można znaleźć w dobrych sklepach elektrycznych?
Co można znaleźć w dobrych sklepach elektrycznych?
Jeśli planujemy wymianę instalacji elektrycznej konieczna będzie wizyta w sklepie z osprzętem elektrycznym. Warto wybrać sprawdzoną firmę, która ma towar […]
Regały metalowe – w jakich miejscach się przydadzą?
Regały metalowe – w jakich miejscach się przydadzą?
Regały metalowe to znane rozwiązania, jakie sprawdzą się w wielu miejscach. To wytrzymałe i solidne meble, na jakich ustawiać można […]
Ostatnie wpisy