Dwutlenek węgla to gaz stanowiący zaledwie 0,34% składu powietrza atmosferycznego, a jego zawartość jest przeważnie wyrażana jako 340 ppm. Powstaje wskutek spalania różnych materiałów zawierających węgiel, czyli głównie węgla kamiennego, ale też ropy naftowej i drewna. Co istotne, dwutlenek może być z powodzeniem wykorzystywany do dokarmiania roślin, ponieważ jest on przez nie znakomicie asymilowany w procesie syntezy. Urządzenia do uzyskania odpowiedniego poziomu co2 można kupić w internecie np. na https://domowauprawa.pl/. Mowa tutaj głównie o specjalnych butlach, stosowanych np. do roślin szklarniowych.
Rośliny pobierają CO2 poprzez aparaty szparkowe, a następnie z pomocą chlorofilu przerabiają go na różne materiały budulcowe, jakie jak choćby cukry. Proces ten określany jest mianem fotosyntezy. Zasada jest prosta – jeśli dostarczymy roślinom odpowiednią ilość światła, wody i składników pokarmowych, wówczas mogą one absorbować dwutlenek w sporych ilościach, co przekłada się bezpośrednio na ich szybszy wzrost i wyższy plon. Z kolei niedobór omawianego gazu (stężenie poniżej 200 ppm) może skutkować drastycznym zahamowaniem wzrostu.
Dlatego też w przypadku roślin uprawianych w zamkniętych pomieszczeniach (szklarniach, growboxach itp.), gdzie dostęp do świeżego powietrza i światła słonecznego jest ograniczony, często konieczne jest stosowanie urządzeń do nawożenia dwutlenkiem węgla. Oczywiście nie oznacza to, że nie mogą być one używane na zewnątrz – tam również sprawdzają się doskonale, choć ich efektywność jest mniejsza. Zdecydowanie najlepszym sposobem na dawkowanie dwutlenku roślinom jest podawanie go z butli CO2 w ciągu dnia, gdy świeci słońce lub włączone jest sztuczne oświetlenie.