Współczesne badanie wzroku składa się z prostych etapów, z których żadne nie zalicza się do działań nadmiernie skomplikowanych. Zaleca się, aby podchodzić do niego przynajmniej raz w roku (szczególnie jest to istotne u osób powyżej 50. roku życia). Sama wizyta u okulisty może być zlecona przez lekarza medycyny pracy (w zależności od tego, jaki zawód wykonujemy) oraz nie wymaga jakiegokolwiek skierowania. Z jakich podstawowych elementów powinno składać się prawidłowe badanie wzroku?
Lekarz okulista za pomocą dostępnych narzędzi sprawdza ciśnienie oczu oraz przeprowadza test konfrontacji. Badany zasłania jedno oko, a siedzący naprzeciw niego lekarz prosi o patrzenie przed siebie, jednocześnie pokazując badanemu palce znajdujące się w jego obwodowym polu widzenia; celem badania jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: ile – i w jakich punktach badany jest w stanie zobaczyć palce. Niezbędnym elementem w pracy okulisty jest lampa szczelinowa pozwalająca na badanie przedniego odcinka oka wraz z jego strukturą (od powiek, po tęczówki i rogówki). Dzięki niej lekarz jest w stanie uzyskać precyzyjne wyniki i w oparciu o nie dobrać leczenie.
Nie należy zapominać o tradycyjnych elementach badania, do których należą: badanie pola widzenia metodą Goldmana, skiaskopia (metoda pozwalająca na określenie rodzaju wady wzroku), czy refrakcja (mierzenie szybkości przystosowania oka do patrzenia na przedmioty bliskie i dalekie).
Kolejnym narzędziem wykorzystywanym w trakcie badania wzroku jest tonometr: https://www.krak-optic.pl/tonometry/. Przyrząd ten odpowiada za bezpieczne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego i występuje także w wersjach bezdotykowych.