Nie od wczoraj wiadomo, że aby dom był solidny, musi mieć solidne fundamenty. Zadaniem ław fundamentowych jest usztywnienie całej konstrukcji domu i przenoszenie obciążeń do gleby. Jeśli zostaną one wykonane tylko z betonu, bez odpowiedniego zbrojenia, to nie będą one mogły prawidłowo wypełniać swojego zadania. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania zbrojenia fundamentów? W jakie materiały będziemy musieli się zaopatrzyć?
Pierwszym etapem prac budowlanych jest zawsze wytyczenie budynku na działce i wykonanie fundamentów. Mogą być one wylane bezpośrednio w glebie, lub w tzw. szalunku z drewna, co jest opcją dużo lepszą. Dzięki gwoździom ciesielskim w cenie szalunku będziemy mieli pewność, że nasza konstrukcja będzie prawidłowo ze sobą współpracować. W tak przygotowanym szalunku, jeszcze przed wylaniem zaprawy, wykonujemy zbrojenie fundamentów przy pomocy prętów stalowych.
Pręty zbrojenia tworzą przestrzenną konstrukcję, która usytuowana jest na ławie fundamentowej. Do jej wykonania będziemy potrzebowali sporej ilości prętów stalowych o grubości 12-16 mm. Warto też bliżej przyjrzeć się dystansom zbrojeniowym, które pozwolą na utrzymanie prętów w odpowiednich odległościach od siebie, a także znacząco ułatwią pracę podczas wykonywania kolejnych płaszczyzn konstrukcji. Choć wykonanie zbrojonych fundamentów nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, jednakże jest to zakres prac od których zależy stabilność całej budowli, dlatego warto tu skorzystać z wiedzy dobrego fachowca.