Recykling jest metodą odzyskiwania surowców wtórnych, które poddane przetworzeniu dają materiał nadający się do ponownego użycia. U podstaw recyklingu leży właściwa selekcja odpadów i zmaksymalizowanie stopnia ich wykorzystania przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Surowiec przetwarza i wykorzystuje się, dopóki nie straci w całości swojego potencjału. Recykling zaczyna się już w gospodarstwach domowych, gdzie segregacji podlegają takie materiały, jak szkło, plastik, papier i metale.
Jak recykling wpływa na środowisko?
- Ponowne wykorzystanie surowców wtórnych pozwala na ograniczenie eksploatacji surowców pierwotnych.
- Materiały nadające się na przetworzenie nie trafiają na składowisko, służąc ochronie zasobów naturalnych i mniejszemu wykorzystaniu złóż na świecie. Jedna tona przetworzonego aluminium oszczędza cztery tony boksytu, którego zasoby nie odnawiają się i niemal tonę ropy naftowej. Ponadto przetworzenie aluminium poprzez recykling jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie tego materiału z rud.
- Zespół procesów i czynności wykorzystywanych przy recyklingu ma na celu oszczędzanie energii. Jedna szklana butelka poddana recyklingowi pozwala na zaoszczędzenie takiej ilości energii, jaka jest potrzebna do 4-godzinnej pracy żarówki.
- Odpowiednie wykorzystanie surowców wtórnych pozwala zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do środowiska. Warto o tym pomyśleć już na etapie robienia zakupów i wyboru produktów oraz ich opakowań.
- Zmniejszenie zanieczyszczenia wody, która w znacznym stopniu ulega degradacji przy wydobyciu złóż z rud.
!!! Środowisko ponad wszystko !!!
Dobry artykuł, piszcie więcej takich. Trzeba uświadamiać ludzi. Ja żyję już 10 lat ekologicznie i staram się to udoskonalać. Myślę, że za za mało uczymy nasze dzieci dbania o świat. Edukacja przede wszystkim. Dbajmy o naszą Ziemię
To rodzice uczą szacunku do przyrody, więc jeśli stosują recykling, to dzieci również. Własny przykład działa najbardziej.
Pozdrawiam