Kupno przyczepy samochodowej może przysporzyć sporo problemów, ponieważ na rynku znajdziemy wiele różnych modeli tych konstrukcji, które nie zawsze pasują do wszystkich aut. Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na kilka istotnych elementów, aby przypadkiem nie dokonać niepotrzebnego zakupu. Na szczęście prawie każdy producent przyczep samochodowych dodaje do nich stosowną instrukcję z objaśnieniem warunków użytkowania i przeznaczenia.
Jednym z najważniejszych elementów, którym należy się kierować przy zakupie przyczepy samochodowej, jest rodzaj przedmiotów, jakie zamierzamy na niej przewozić. Ma to ogromny wpływ przede wszystkim na kształt konstrukcji oraz jej długość. Duże znaczenie mają również parametry naszego auta, które znajdziemy w dowodzie osobistym – chodzi o informację na temat całkowitej dopuszczalnej masy przyczepy hamowanej oraz maksymalnej masy przyczepy niehamowanej. Liczą się też parametry dotyczące liczby osi i ich obciążenia.
Ponadto pamiętajmy o tym, że omawiana konstrukcja musi koniecznie posiadać stosowne wyposażenie w postaci podpór, oświetlenia i hamulca roboczego. Na rynku są dostępne lekkie przyczepy jednoosiowe ze skrzynią uchylną (o ich parametrach można przeczytać na https://carro.com.pl/produkty/przyczepy-carro-seria-beta/), lekkie przyczepki kempingowe, modele specjalne (np. lawety i wzmocnione wersje do przewozu łodzi czy maszyn rolniczych), a także przyczepy ciężkie – wieloosiowe i kempingowe.
Właściciele samochodów osobowych z prawem jazdy kategorii B mogą wykorzystywać jedynie lekkie modele przyczep. Z kolei większe i cięższe wersje są przeznaczone przede wszystkim do pojazdów o masie powyżej 2 ton (masa całego zestawu nie powinna natomiast przekraczać 3,5 t). Poza tym wymagane jest oczywiście posiadanie prawa jazdy kategorii B+E.