Rola kosmetyków w dążeniu do uzyskania imponującego i pokaźnego zarostu jest bardzo duża. Broda wymaga przeprowadzania paru podstawowych zabiegów, aby mogła zostać utrzymana w dobrej kondycji. Pierwszym z nich jest regularne oczyszczanie skóry i włosów na twarzy za pomocą specjalnych szamponów do brody. Dodatkowym wsparciem przy usuwaniu starego naskórka i złogów powodujących podrażnienia może być peeling.
Poza prawidłową higieną trzeba dbać także o właściwy poziom nawilżenia skóry oraz zarostu. W tym celu warto zaopatrzyć się w olejek, najlepiej stworzony z naturalnych składników. Jego używanie zapewni odżywienie, miękkość i błysk włosów, szybszą regenerację skóry, a co za tym idzie zwiększy komfort zwłaszcza na początkowych etapach zapuszczania brody, gdy włosy nierzadko są ostre i ich wzrost wywołuje swędzenie skóry.
Najlepszym preparatem na porost brody będzie produkt zawierający w składzie olejek arganowy, jojoba, z nasion konopi, migdałowy, rycynowy lub olej z pestek moreli, ponieważ substancje te stymulują wzrost włosów. Podstawą jest tutaj m.in. witamina E i C, które najlepiej odżywiają włoski i chronią je przed zewnętrznymi szkodliwymi czynnikami. Również substancje takie jak zielona herbata, czy ekstrakty z aloesu i ogórka, nawilżają skórę twarzy, łagodzą podrażnienia i chronią przed bakteriami. Wyciągi z pszenicy i jedwabiu natomiast wzmacniają strukturę włosa oraz przyspieszają jego odbudowę.
Szczotkowanie brody jest kolejnym z obowiązkowych sposobów jej pielęgnacji, kiedy zarost zaczyna nabierać odpowiedniej długości. To kolejna metoda dbania o czystość oraz wygląd brody, ale też pobudzenia krążenia i wyposażenia włosów w większą ilość docierających do nich składników odżywczych, a tym samym stymulowania jej wzrostu.
Podstawowym stymulantem rozwoju zarostu są hormony, a zwłaszcza testosteron. Z tego względu nie każdy mężczyzna jest w stanie wyhodować wymarzony zarost. Im większa jego ilość w organizmie, tym szybciej budowane są struktury komórek ciała, także włosowych. Utrzymywanie wysokiego poziomu testosteronu jest co najmniej tak samo ważne jak zabiegi kosmetyczne podczas zapuszczania brody.
Sen: broda rośnie najszybciej w czasie snu, a dokładniej w fazie REM, kiedy organizm w przyspieszonym tempie buduje tkanki, również włosy.
Ćwiczenia: zwłaszcza regularne ćwiczenia siłowe, najskuteczniej stymulujące organizm do produkcji potrzebnego hormonu.
Zdrowe jedzenie: warto zadbać o obecność w diecie witaminy B6 (biotyny), cynku, beta-karotenu, oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pożądane na talerzu są warzywa strączkowe. drób, jajka, ryby, czerwone mięso, oraz inne źródła białka, a także wszystkie warzywa zielone: szpinak, brokuły, kapusta, sałata i jarmuż. Zdrowych tłuszczy dostarczą orzechy: włoskie, laskowe, nerkowca, macadamia, a także nasiona lnu i słonecznika.