Samochód musi spełnić wiele technicznych wymogów, nim zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Jednym z takich kryteriów jest oświetlenie. Na pierwszym miejscu zawsze należy stawiać bezpieczeństwo, a dobrze działające światła są jednym z nieodzownych elementów bezpiecznego poruszania się pojazdem.
Światła samochodu można podzielić na dwie grupy – obowiązkowe (muszą się znajdować na wyposażeniu pojazdu, a przy tym sprawnie działać) i dodatkowe, które można stosować z zachowaniem odpowiednich przepisów, ale nie są wymagane. Do oświetlenia obowiązkowego należą światła:
– mijania (tzw. krótkie) – powinny oświetlać drogę na co najmniej 40m przed pojazdem,
– drogowe (tzw. długie) – poprawiają widoczność na nieoświetlonej drodze i zapewniają oświetlenie na co najmniej 100m przed pojazdem. Należy jednak pamiętać o ich wyłączaniu, gdy z przeciwka nadjeżdża inny samochód, ponieważ mogą oślepić drugiego kierowcę,
– kierunkowskazy – informują o zamiarach zmiany pasa ruchu, bądź zmiany kierunku jazdy,
– pozycyjne – oświetlają pojazd w czasie postoju,
– hamowania (tzw. stopu) – włączają się wraz z wciśnięciem pedału hamulca,
– przeciwmgielne tylne – używa się ich podczas zmniejszonej przejrzystości powietrza, która skutkuje ograniczeniem widoczności na odległość mniejszą niż 50m,
– cofania – włączają się wraz z uruchomieniem biegu wstecznego,
– awaryjne – sygnalizują awaryjny postój na drodze,
– odblaskowe tylne – świecą światłem odbitym, gdy oświetla je jakieś inne źródło światła (np. światła innego pojazdu),
– podświetlenie tablicy rejestracyjnej – służy do identyfikacji pojazdu. Bardzo dobrze sprawdza się oświetlenie tablicy rejestracyjnej led. Cechuje się wysoką trwałością i jest stosunkowo niedrogie, ponieważ ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych.
Oświetlenie samochodu spełnia ważne funkcje, takie jak sygnalizacja pozycji, czy poprawianie widoczności w czasie jazdy. Warto również pamiętać, że za niesprawne jak i za nieużywanie dobrze działających świateł grożą wysokie kary finansowe.