Aby bezpiecznie korzystać z instalacji elektrycznej, konieczne jest odpowiednie jej zabezpieczenie. Zwarcie mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak pożar lub porażenie prądem, gdyby nie wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe. W dzisiejszym poradniku przedstawimy ich charakterystykę. Dowiemy się w jaki sposób należy dobierać te urządzenia bezpieczeństwa do konkretnych obwodów elektrycznych.
Najbardziej popularny typ zabezpieczenia elektrycznego, zwany potocznie „korkiem”, to wyłącznik chroniący przed zwarciami i nadmiernym poborem prądu przez dany obwód. Jeżeli energia zaczyna przepływać zbyt szybko, aktywacji ulega cewka, która doprowadza do rozłączenia styków i wygaszenia powstałego łuku elektrycznego, co skutecznie przerywa obwód. Wyłączniki charakteryzują się prądem znamionowym wyrażonym w amperach, a także szybkością zadziałania, wyrażoną w formie literowej. Najszybszy wyłącznik posiada charakterystykę A, najbardziej zwłoczny D. Na stronie https://hazbi.com/pl/wylaczniki-instalacyjne-nadpradowe-i-roznicowopradowe_klasa-d można zapoznać się z ich przykładami.
W nowych instalacjach obowiązkowo montowane są dodatkowe wyłączniki, które reagują na prąd różnicowy. Jego pojawienie się oznacza, że w danym obwodzie doszło do wypływu energii na zewnątrz. Może się to stać na przykład poprzez dotknięcie ręką przewodu pod napięciem. W ten sposób wyłączniki różnicowe, potocznie zwane różnicówkami, mogą uchronić nas przed częścią porażeń prądem elektrycznym. Wyłącznik taki może być zintegrowany z wyłącznikiem nadprądowym, a jego wartością charakterystyczną jest prąd zadziałania, który zazwyczaj wynosi 30 mA.